Вашата оценка 5.00 от 1 гласа

Празници в Испания - част 1

18.Март.2021

Една от най-засегнатите от пандемията страни в Европа, Испания се връща към обичайният си ритъм от 1 юли. А обичайният ритъм на Испания е лежерно наслаждение на природни красоти и колоритни традиции, студена сангрия на китни плажове, огнени ритми и много адреналин, неспирен купон и забавление.  За миг всичко беше спряло, за да избухне отново с пълната си сила от цветове и страст.

            Казват, че испанците когато станат, отворят очи и видят слънцето, за тях вече е празник. Това обяснява всичко в страна с над двеста слънчеви дни в годината! Освен обичайният им приповдигнат дух, който превръща и делниците в празник, в Испания изобилства от всякакви празнични поводи. Като се започне от традиционните чествания на светци-покровители на области, градове, села и паланки, през пъстрите карнавали и се стигне до любопитни локални празници на цветята, лозята или доматите. Невъзможно е да се опишат и изброят всички те с интересните им подробности, но това са най-популярните, които си заслужава човек да преживее лично, за да усети истинската тръпка на Испания. За съжаление, голяма част от тях през тази година са отменени, но винаги можете да направите прецизен план в календара си за пътувания и смело погледнете напред. Всеки месец през годината някъде в Испания има голям празник. Остава да изберете кога и къде.

 

            ЯНУАРИ – ПРАЗНИК НА КРАЛЕТЕ  /LOS REYES/

            Най-хубавото на този празник е, че няма определено място и където и да попаднете в Испания може да се насладите на пъстри процесии с много радост и подаръци. Празникът на Кралете е краят на коледно-новогодишният цикъл и е денят, в който децата получават подаръците си. В Испания всичко замира от 25 декември като остават отворени само магазините, които правят невероятни обороти до заветния ден, когато влъхвите се покланят на младенеца Исус и му носят дарове.

            Кралете /Los Reyes/  се провежда на 6 януари Всички, но най-вече децата очакват този ден, защото ако са слушали през годината ще получат мечтания подарък, а ако не са, под коледното дръвче ще намерят пликче с въглени. Естествено, цяла година децата правят лудории, но в навечерието на „Кралете“ се стараят да са добри и изпълнителни, за да бъдат възнаградени за това. Тримата източни крале Мелчор, Гаспар и Балтасар, облечени във великолепни лъскави одежди, с огромни чалми и внушителни бради вървят начело на шествие, следвани от своите пажове и слуги. В крайморските градове цялата източна делегация идва от кораб в морето, а на сушата се пресъздава влизането им на камила, за да подсети от къде идват. Най-често се използват коне, но какъвто и да е транспорта на кралете, те хвърлят щедро наоколо бонбони и дребни подаръци, които децата с възхита събират.

           

            ФЕВРУАРИКАРНАВАЛЪТ НА САНТА КРУС, ТЕНЕРИФЕ / CARNAVAL DE SANTA CRUZ DE TENERIFE/

            Още един празник, пролетният карнавал, който се провежда по различно време в различните градове на Испания. Най-популярен и кандидат за списъка на  Нематериално световно културно наследство от ЮНЕСКО е този в столицата на Канарската автономия – Санта Крус. Провежда се четиредесет дни преди Великден и датата му се мени, в зависимост от провеждането на религиозния празник. Подготовката за карнавала започва още със завършването на предходния, т.е година по-рано. Толкова са запалени по това събитие местните, че го поставят в центъра на всичко, което се случва на острова. Всяко друго нещо е обяснявано с  „преди Карнавала“, „След Карнавала“, „Около карнавала“ и т.н  Нарежда се на второ място в света по пищност и атракция след този в Рио де Жанейро, но всъщност, бразилския е естествена проекция на канарските традиции в Новия Свят.

            Самият карнавал се провежда цяла седмица, че и повече, а акцентът му е в понеделник. Типично по испански, в най-неприятният ден от седмицата се търси нещо красиво. Жителите на Тенерифе очакват поне един понеделник с огромно нетърпение, този на карнавала.

Срядата преди карнавала е първият ден и се избира Кралица – един пъстър спектакъл, на който дефилират всички кандидатки с костюми, тежащи по няколко килограма, окичени с пера, мъниста, камъни и елементи от всякакъв материал. Победителката не само предвожда карнавалното шествие, но и представлява Канарската автономия във всички последващи туристически форуми през годината.

Следващото събитие е в петък, когато се обявява официално началото на карнавалния маратон. Пъстро шествие, начело с Кралицата и нейните подгласнички върху пищно украсена платформа преминава по улиците на целия град под ударите на барабани и латино ритми, следвани от множество карети и частни файтони или коли. Около четири часа трае това официално провъзгласяване.

В събота акцентът е върху танците. На три места в града се устройват сцени и на тях започва истинско надсвирване, а около тях надиграване в различни стилове музика.

В неделя се провежда отново шествие през целия град, този път през деня, за да могат да участват всички, независимо от възрастта си. Музика, песни и танци през целия ден огласят улиците на Санта Крус, които се преобразяват и засияват с всякакви цветове, пера и пайети.

В понеделник е истинският карнавал, когато се провежда своеобразно съревнование между участниците за музика, танци и костюми. Конкурсите са най-различни и са разделени в групи за деца и възрастни – улични групи, типичните „murgas“, чиито песни са с актуална социална тематика, за хореография, за костюм, за карета с платформа. Почти за всичко има специална награда с премия

Във вторник е най-многобройно присъствието, защото е свободно и обикновено пристигат автобуси с туристи от всички туристически краища на острова. Купонът е по улиците, на сцените, в баровете и във всяко кътче на неголемия град, който по това време на година пращи по шевовете. Целият този колоритенхаос цели да сложи официално край на празненствата. Но с това те съвсем не свършват!

В сряда е ритуалният завършек със символично изгаряне на огромен макет на сардина, символ на празненството. Отново минава шествие, начело със сардината, която се носи към мястото, където ще бъде изгорена. Шеговит плач, молитви и благословии от облечени като папи, свещеници и монаси участници са характерни за този ден. И ако някой си помисли, че след седмица празненства с ритуалната клада всичко завършва, отново се е излъгал. Защото в уикенда след „тъжната“ сряда всичко се възобновява с „Piñata“  , своеобразна игра с целене на кош със завързани очи, която е само повод за нови веселби.

От 1987 г. се обявява официална тематика на костюмите за карнавала, която дава възможност да се разгърне фантазията на участниците и ги потопи напълно в определена атмосфера. До сега тематиките се менят и с нетърпение се очаква следващата – Древен Рим, Джунглите, Приказен свят, Древен Египет, Космос, Кино, Хиляда и една нощ, Мексико, Средновековие, Пирати, Дивия Запад, Подводен свят……..

 

МАРТ – ПЛАМЪЦИТЕ НА ВАЛЕНСИЯ  “LAS FALLAS

            Провежда се между 14 и 19 март и е свързан с честванията на св. Йосиф, покровител на дърводелците. В основата на празника е традицията дърводелците в навечерието на патронния си празник да изгарят дървените лампи, с които зиме осветявали работилниците си, както и всички неизползваеми останки от дървесина и стърготини.

            Днес празникът има съвсем друго измерение и в основата му са гигантски кукли, направени от дърво и картон, които представляват иронични образи на популярни личности, напоследък все повече свързани с политиката и социалния живот. Друг важен момент са огромни композиции от фойерверки, разположени по основните улици и площади на града.

            През първите два дни, 14 и 15 март се организират шествия в традиционни костюми и се обикаля по всички импровизирано построени павилиони и будки с типични местни напитки и сладки. Разиграват се сцени с участието на гигантските кукли.

            На 17 и 18 март се извършва поклонение на Девата, покровителка на града като се поднася пъстър килим, направен от цветя пред едноименната базилика в непосредствена близост до Катедралата. Всичко това е съпроводено с безконечно похапване, много музика и танци. Фигурата на Богородица се облича в роба от цветя.

            Кулминацията на празника е в нощта на 19 срещу 20 март, когато по улиците минава шествие с огньове, които известяват настъпването на голямата клада, на която се изгарят фигурите. Целият град потъва в светлините и звуците на фойерверки, бомбички и бенгалски огньове.

 

            АПРИЛ –  АПРИЛСКИЯТ ПАНАИР В СЕВИЛЯ  /FERIA DE ABRIL/

            Празникът е част от вековната традиция на селскостопански панаири, провеждани в цяла Андалусия, но най-популярен остава в Севиля като главен търговски град. Отначало е типичен търговски форум, на който се продават и разменят продукти, характерни за селското стопанство – разсад, плодове, зеленчуци и най-вече, добитък. В последствие се превръща в истински празник.

            Панаирът се провежда последната седмица на април и продължава шест дни. Често по-голямата част от тях са през първите дни на май.

            Целият град се превръща в една неповторима машина на времето. Всички са облечени в традиционни облекла. Те се продават седмици преди това в специализирани магазини и е трудно да се издържи на изкушението да се снабдиш с подобен тоалет. Дамските са пъстри, с женствена линия по извивките на тялото, които в Андалусия се смята, че трябва да са с мека заоблена форма, с падащи на етажи волани и големи ярки цветя като аксесоар в косите. Ветрилото е неизменна част от празничния тоалет. Мъжките костюми са с къси над кръста сака и прилепнали по тялото панталони, пристегнати с елегантен пояс и допълнени с широкопола шапка.

            На територията на събитието, наречена  Real de la Feria е разрешено придвижване само пеш, на кон или с карета. Съвременни автомобили са единствено изключенията на службите на реда и бърза помощ. Цялата територия е заета от „касетас“, малки бараки, които някога изпълнявали функцията на своеобразни офиси, където партньорите преговаряли на сянка и скрепявали договора си с чаша вино. Днес тези къщички са пищно украсени с цветя и гирлянди, а в тях се предлагат различни специалитети от местната кухня, тапас и сладки. Традиционната напитка е специфично вино с интензивен аромат и сладост в разновидности Mansanilla и  Fino, характерни за този край. В последните години се налага интересен коктейл от тези така сладки вина с напитки като Sprite или 7 Up, наречен Rebujito.

            Неизменна част от празника са и бикоборските спектакли. Точно това е времето, в което официално се открива сезона на севилската Арена.

 

            МАЙ – СВЕТИ ИСИДОР В МАДРИД  /SAN ISIDRO/

            На 15 май католическата църква чества паметта на Св. Исидор, който е официален покровител на Мадрид. Естествено, както по традиция в Испания, празникът не е един ден, а цели десет дни. Празнува се от 8 до 17 май като акцента е в деня на светеца.

            Свети Исидор бил земеделец, живял през XI в. и за това се смята за покровител на фермерите и земеделците. Славел се с пословичната си скромност и любов към животните. Легендата разказва, че в една люта зима той тръгнал с последния чувал зърно на рамо към мелницата, но по пътя видял премръзнали птици, които нямали шанс да намерят нещо под дебелата покривка сняг. Дожаляло му, разровил снега и изсипал половината от чувала там, за да могат да се нахранят птичките. Когато пристигнал в мелницата установил, че чувалът му е пълен и недокоснат. Господ възнаградил добрината и щедростта му.

            По време на празника навсякъде по улиците се разполагат сергии и бараки, в които се продават типични ястия. Празнуващите са облечени с традиционни облекла, наречени чулапо/а. Дамският вариант се състои от разкроена пола с волан в края, характерен шал на раменете и бяла забрадка, закичена с червен карамфил. Мъжете са пременени в тесни панталони, бяла риза, жилетка и бял шал на врата. Естествено, не липсва и червен карамфил на ревера.

            Сан Исидро е знаменателен празник и за любителите на бикоборството. Всеки ден по време на празника се провеждат кориди във всички разновидности – новиядас, коридас, рехонео/, а вечерта след тях по осветените от фенери и фойерверки улици започва истинско веселие и надяждане с ентрестихос /пържено шкембе/, тортияс /омлет/, росияс /кръгли понички/, чуррос /тестено изделие с вкус на мекица и форма на тулумбичка/.

            А ако сте добре облечен или носите нещо екстравагантно, не се учудвайте ако в Мадрид ви кажат, че „си по-готин от осмицата“. Това е комплимент, разбираем само за местните. Някога трамвай с номер 8 пътувал от центъра до мястото, където се провежда празника и винаги бил пълен с хора, пременени в „чулапас“, което се смятало за върховна елегантност. Днес трамваят отдавна го няма, но е останало нарицателното, че си по-хубав от облечените за празника мадридчани.

 

            ЮНИ – ОГНЕНИЯТ СВЕТИ ЙОАН  /SAN JUAN/

            Още един празник, който се празнува в цяла Испания и навсякъде има своите специфични особености. Чества се на 23 юни, денят на Лятното слънцестоене. Въпреки, че официално е религиозен празник, обявен от Католическата Църква, празникът има повече езически характер, почитайки огъня и светлината. Тази традиция, останала от хилядолетия повелява да се палят огньове, за да не се позволи на мрака да победи светлината. Това е и най-късата нощ в годината.

            Навсякъде се палят огромни огньове, а където има море, езеро или река – на брега, за да се отразяват пламъците във водата. Интересна е традицията в едно селище, недалеч от Сория – Сан Педро Манрике, където точно в девет вечерта се пали гигантска клада с над два тона дъб. Когато огънят прегори към полунощ, часът на тайнството, дванадесет жители на селото влизат в горящите въглени, носещи на раменете си свой съселянин и преминават през горещите въглени без да се наранят, подобно на нашите нестинари. Казват, че само местни имат тази способност, за хора, родени извън селото би било пагубно.

            В Каталуня огньовете се палят на плажа и всички излизат да прекарат тази кратка нощ на брега на морето с типичен сладкиш „кока“ и шампанско. Навсякъде се гърми с пиратки и фойерверки, а небето цяла нощ е озарено от огньове и заря.

Последни новини
Offer image
Празници в Испания - 2 част
Offer image
5 УНИКАЛНИ НАХОДКИ НА СЕВЕРОЗАПАДА
Offer image
5 открития в североизточна Сърбия

Всички статии
Блог
Дестинации